Libri, Autografi e Stampe / Parte I

martedì 30 marzo 2021, ore 15:00 • Roma

97

Medicina - Galeno, Claudio

De temperamentis libri III. De inaequali intemperie liber vnus. Thoma Linacro Anglo interprete. Cum Isagoge in eosdem libros, & scholijs marginalibus longè doctissimis, per Iacobum Syluium, 1558

Stima

€ 300 - 400

Lotto venduto

€ 512

Lione, Guillaume Rouillé, 1558. In 16°. Legato con De elementis libri duo, Victore Trincauelio interprete, adiecimus in calce Hippocrati librum de Elementis, vna cum commentario in eundem Iacobi Syluij medici, Guillaume Rouillé,1548. Legato con De constitutione artis medicae. De partibus artis medicae. Introductio, seu medicus. Ars medicinalis. Omnia ad emendatiorum codicum fidem recognita, Guillaume Rouillé,1552. Legato con Introductio in pulsus ad Teuthram. Martino Gregorio interprete. Eiusdem De pulsuum vsu, Thoma Linacro interprete, Guillaume Rouillé,1549. Marca tipografica ai frontespizi, iniziali e fregi incisi in legno, leggera brunitura, lievi e sporadiche fioriture, leggeri aloni alle prime e ultime carte, legatura di epoca successiva in mezza pergamena. § Insieme nel lotto Opera ex octaua Iuntarum editione. Quae, quid superioribus praestet, pagina versa ostendit. Ad amplissimum Venetorum medicorum Collegium, Venezia, Lucantonio Giunta, 1609. In 2°. 6 parti (di 13), dal primo libro a Librorum quarta classis signa quibus tum dignoscere morbos, & locos affectos, tum praescire futura possimus, docet compreso. Frontespizi entro cornice xilografica illustrata con vignette a tema medico, al I tomo in inchiostro rosso e nero, testatine e iniziali incise in legno, foro al frontespizio del primo volume con piccola perdita, lievi aloni, sporadiche fioriture marginali, lavoro di tarlo agli angoli, in alcuni fascicoli più intenso, mancanti le carte da 4B7- 4E6 dell'ultimo libro, legatura coeva in pergamena con titolo manoscritto al dorso a 5 nervi, aloni ai piatti, piccole lacune alle cuffie e agli angoli, difetti. Firma di appartenenza ai frontespizi.

Provenienza

Lotto dedicato all'opera di Galeno. II opera: I 2 tomi comprendono:[1] Opera ex octaua Iuntarum editione. Quae, quid superioribus praestet, pagina versa ostendit. Ad amplissimum Venetorum medicorum Collegium[2]: Galeni Isagogici libri, qui, cum in totam artem medicam introducunt, in principio totius operis sunt locati: ...[3]: Galeni librorum prima classis naturam corporis humani, hoc est elementa, temperaturas, humores, structurae habitudinisque modos, partium anatomas, vsus, facultates, & actiones, seminis denique foetuumque tractationes, complectens:[4]: Galeni librorum secunda classis materiam sanitatis conseruatricem tradit: ...[5]: Galeni librorum tertia classis signa quibus tum dignoscere morbos, & locos affectos, tum praescire futura possimus, docet[6]: Galeni librorum quarta classis signa quibus tum dignoscere morbos, & locos affectos, tum praescire futura possimus, docet